Skip to main content

Gotland og Øland

Oplev Gotland og Øland

Gotland har en enestående historie og vores rejse byder på en smuk natur og lidt af vores Danmarkshistorien, som var en del af den danske konges riger fra Valdemar Atterdag til Christian 4..Det var også her Ingmar Bergman levede, kunstneren Asger Jorn er begravet og Oluf Palme havde sin sommerbolig. På vores byrundtur i Visby går vi gennem de smalle gyder og stræder, hvor vi blandt andet ser stokroserne, der pryder de gamle huse og så besøger Domkirken Santa Maria. Vi ser Sveriges øldste forsvarstårn Krudtårnet samt den gamle ringmur. 

Fritekstsøgning

Dagsprogram

  • Dag 1

    Efter opsamling kører vi via Øresundsbroen og med passende pauser ankommer vi til Oskarshamn, hvorfra vi sejler til Visby på Gotland. Vi nyder middagen om bord på færgen og ved ankomsten kører direkte til vores hotel, hvor vi indkvarteres.

  • Dag 2

    Efter morgenmaden tager vi på en byvandring i den velbevarede Hansestad, der er beskyttet af sin høje ringmur med de 30 tårne. Her oplever vi de gamle købmandsgårde og ser nærmere på ruinerne fra Nordens mægtigste borge og kirker. Gader, der bliver til trapper, skråninger med udsigt til Østersøen og smalle stræder med høje pakhuse fra middelalderen vidner om fortidens rigdomme, som blev købt og solgt her på deres vej til København eller Novgorod, Byzans eller Finmarken.
    Indre Visby blev i 1995 optaget på Unescos liste over verdenskulturarv, og i begrundelsen for optagelsen lød det bl.a., at “Visby er et enestående eksempel på en nordeuropæisk befæstet handelsby fra middelalderen.” I byen findes der mere end 200 bygninger fra middelalderen, og overalt mærker man historiens vingesus.
    Efter et par timer rundt i de hyggelige stræder og et kig i kirkeruiner, besøger vi kongens spiritusfabrik fra 1770. Her opleves Gotlands spændende historie, gravenes udvikling fra stenalder til vikingetid samt vikingernes sølv- og guldskatte. Dagens oplevelser slutter med et besøg på Högklint med en fantastisk udsigt til det smukke Schweizerhus, Fridhem og Visby.

  • Dag 3

    På dagens udflugt kører vi mod den nordlige del af Gotland, det største rauke-område. Vi tager færgen over det smalle sund til Fårø, hvor vi gør et kort ophold ved Fårø Kirke, hvor filminstruktøren Ingmar Bergmann ligger begravet. Herefter oplever vi det smukke landskab, ser et af Sveriges mest charmerende små fiskerlejer og oplever de særprægede fritstående klipperformationer, rauker, som Gotland og Öland er kendt for. Efter rundturen på Fårö tager vi færgen tilbage og kører til vores hotel, hvor bliver tid til afslapning.

  • Dag 4

    Udflugten i dag går sydpå og vi besøger landsbyen Grötlingbo, hvor vi først ser den gamle og charmerende Kirke, hvor Asger Jorn ligger begravet. Herefter tager vi tilbage til middelalderen på Kattlunds gård, der er en af Nordens bedst bevarede gårde med rødder tilbage til 1200-tallet. Vi ser bl.a. urtehaven og frugtplantagen med lokale æblesorter inden vi kan glæde os til at smage på Gotlands berømte specialitet: Gotlandspandekager.
    Fra Grötlingbo fortsætter vi gennem det gotlandske sletteland ”Alvaret” mod øens sydspids. Her findes stenmuseet, hvor Chr. 4. hentede sandsten til sine slotte. Vi besøger hjortefarmen Margus, der også har en lille gårdbutik med lokale specialiteter. Turen fortsætter nordpå langs vestkysten ad nogle spændende kystveje til stedet, hvor Valdemar Atterdag gik i land den 22. juli 1361 og brandbeskattede Visby. Her får vi en flot udsigt til Karlsøerne, hvorefter vi fortsætter til færgen som afgår fra Visby sidst på eftermiddagen. Vi ankommer til Oskarshammn først på aftenen og herfra kører vi direkte til vores hotel i Kalmar, hvor vi overnatter. Fælles middag på hotellet.

  • Dag 5

    Efter morgenmaden kører vi til Sveriges næststørste ø, Øland. Vi kører over den seks kilometer lange bro, der forbinder øen med fastlandet. På østkysten passerer vi flere gamle, spændende byer og ikke mindst et stort antal stubmøller. Vi besøger byen Borgholm, der er nabo til Solliden – den svenske kongefamilies sommerslot. Vi ser bl.a. kalkstensletten Store Alvaret og den berømte slotsruin Eketorps Borg, som er en rekonstruktion af en ringborg fra 300-tallet. Tilbage på fastlandet kører vi retur til Danmark. Sen hjemkomst til vores hjembyer.

Afgange- og ankomsttider

Opsamling Hjemkomsttidspunkt Opsamlingstidspunkt Indgående
Fredericia Banegård ved Chr. Winthersvej Hjemkomst ca. 22:15 09:00
Afk. 58b, v/Middelfart, jyllandsvej 101 v. toiletbygningen Hjemkomst ca. 22:00 09:15
Odense, Parkering Syd, Søndre Hospitalsvej 6 Hjemkomst ca. 21:30 09:45
Nyborg Banegård, v. togbusserne Hjemkomst ca. 21:00 10:15
Afk. 35 v/Ringsted Samk. Hjemkomst ca. 20:15 11:00
Terminal 3, Kastrup Lufthavn ved busholdepladsen Hjemkomst ca. 19:30 11:45

Tilvalg og tillægspriser

Udflugter og valgmuligheder

  • Abonnent
    Abonnent
    Pris: -1.000,-
  • Ekspeditionstillæg
    Ekspeditionstillæg
    Pris: 95,-
  • Fast busplads
    Fast busplads
    Pris: 100,-

Værelsestype

  • Dobbeltværelse
    Dobbeltværelse
    Pris: 0,-
  • Enkeltværelse
    Enkeltværelse
    Pris: 1.595,-

DatoAfrejsestedDestinationLedige pladserPrisFra pris
13/6BusGotland og ØlandMere end 86.995,-Bestil