Midnatssolen med Hurtigruten

Afrejse den 02. juni 2023
5 dages flyrejse - pris pr. pers. fra kr. 16.895,-

Midnatssolen med Hurtigruten

Med sin beliggenhed i et majestætisk landskab og pakket med kultur og historie overrasker Tromsø mange besøgende med sin herlighed og vitalitet.

Tromsøs mange seværdigheder omfatter dyreliv og imponerende udsigt, samt historie, kultur og vovet arkitektur.

Tromsø, som ofte beskrives som Nordens Paris, tilbyder et levende natteliv, venlige lokale og et udvalg af restauranter, specialiseret i friske regionale råvarer. Byens centrum byder på gode shopping muligheder – fra lokalt fremstillede specialiteter til nordiske og internationale mærker.

Tromsø ligger næsten 400 km nord for den arktiske polarcirkel, men klimaet er behageligt reguleret af Golfstrømmen. Det lange vintermørke, med masser af sne og en himmel oplyst af nordlyset, er perfekt til vinteraktiviteter som hundeslædekørsel og skiløb. Mens midnatssolen og de endeløse sommernætter er fremragende til vandreture eller kajakroning.

2023 markerer 130 års sejlads for Hurtigruten på Norges kyst. Derfor har vi valgt at tage på en sejltur med Hurtigruten og her kan vi opleve den uberørte, arktiske vildmark, der stort set ikke har ændret sig, siden Hurtigrutens første sommersejlads i 1968. Undervejs vil vi opleve nogle af verdens nordligste dele, der ligger badet i Norges evigt skiftende sommersollys.

Vi starter vores rejse i Tromsø, og herfra lægger vi til i forskellige kystbyer undervejs. Første stop er ved Honningsvåg, hvor vi selvfølgelig skal opleve Nordkap-plateauet både til lands og til vands. Når vi sejler fra Honningsvåg kan du nemlig nyde den dramatiske udsigt til det ikoniske plateau - et syn, som kun de færreste har oplevet.

Dag 1
Afgang meget tidligt om morgenen fra Billund, med ankomst til Tromsø først på formiddagen. Vi har god tid til at udforske byen, der er fyldt med spændende polarhistorier.

Tromsø ligger blot 2.000 kilometer fra Nordpolen og er den største by i Nordnorge. Vi tager på en byrundtur i den historiske arktiske hovedstad Tromsø, samt et besøg i oplevelsescenter Polaria, som ligner isblokke, der er skubbet op på land. Her skal vi lære om det arktiske dyreliv, i og ved Barentshavet, ligesom at vi hører om, hvordan klimaforandringerne påvirker miljøet i de nordlige områder.

Sidst på eftermiddagen går vi om bord på skibet MS Nordkapp. Det er en helt særlig følelse at sejle så langt mod nord. To måneder om året gør midnatssolen nætterne lyse, ligesom man her har to vintermåneder uden dagslys.

Skibet sejler først på aftenen og undervejs vi nyder en dejlig middag om bord.

Dag 2
Vi sejler til Norges nordlige grænse og ankommer til Honningsvåg midt på morgenen, som også kaldes porten til Nordkap, hvor et globusmonument markerer toppen af ​​det kontinentale Europa. Vi tager naturligvis til Nordkap, der er et af de europæiske kontinents nordligste punkter og berømt for at være "Europas nordligste punkt" - uden at være det. Det tager ca. en time at køre derud, og undervejs kan vi nyde et storslået landskab med græssende rensdyr. Når man står på den 307 meter høje klippe og ser ud over Ishavet, kan man godt forstå, hvorfor de gamle vikinger troede, at dette var verdens ende. Vi befinder os 2.102 kilometer fra den geografiske Nordpol og de fleste imponeres over de høje klipper, hvorpå Barentshavets bølger brydes nedenfor. På toppen af en af klipperne står det ikoniske globusmonument, som indbyder til flotte billeder i de smukke omgivelser.

Vi vender retur til skibet hvor vi fortsætter sejlturen til landsbyen Kjøllefjord  og her skal vi holde udkig efter den slående, stenlignende formation Finnkirka, der er et gammelt offersted, som det oprindelige, samiske folk brugte. Man kan tage på en tilkøbsudflugt for at møde samerne, lære om deres liv som rensdyrpassere og lytte til joik (folkesange).

Vi når vores nordligste anløbshavn, Mehamn, om aftenen. Byens primære erhverv har altid været fiskeri, og området blev oprindeligt befolket på grund af dets naturlige havn og nærhed til fiskepladserne. Byen er et traditionelt fiskerleje med omkring 800 indbyggere og er hjertet for halvøen Nordkyns transport og Hurtigrutens nordligste havn. Ud over både og skibe er snescooter det foretrukne transportmiddel.

Herefter sejler skibet videre til Berlevåg, som er Finnmarkens største fiskerlejer. Adskillige fiskeforarbejdningsanlæg omgiver den store havn. Filmen "Cool og Crazy" fra 2001 gjorde Berlevåg kendt verden over. Dokumentaren om det lokale mandskor rørte alle hjerter, og både filmen og koret blev inviteret til arrangementer over hele verden.

Undervejs passerer vi det høje Slettnes fyr, verdens nordligste fastlandsfyr. Det ligger på en smal stribe land, der rækker ud i Barentshavets ofte brølende bølger. Fire familier lever her, helt isoleret. Nu er fyret automatisk, og der er en vej dertil.

Vi har ophold i Båtsfjord for natten.

Dag 3
Tidligt om morgenen sejler vi forbi Vadsø, som er et af de smukkeste og mest populære steder til fuglesafari i det arktiske område. Det ligger direkte under fuglenes øst-vestlige trækrute. Hold udkig efter gråkrager og havørne.

Vi ankommer til Kirkenes ca. kl. 09.00, hvor byen ligger cirka 15 kilometer fra grænsen mellem Norge og Rusland. Her er der megen indflydelse fra naboen; fra vejskilte på både norsk og russisk, et månedligt russisk marked og det russiske monument fra Anden Verdenskrig.

Der er et kort ophold, hvor der er mulighed for at se lidt af den fascinerende by på egen hånd, inden vi igen går om bord og sejler kl. 12.30.

Herfra sejler vi resten af dagen langs kysten. Vi nyder frokost og middag om bord.

Dag 4
Vi sejler hele dagen og ankommer til Tromsø kl. 23.45, hvorfra der er afgang til vores hotel.

Dag 5
Efter tidlig morgenmad kører vi til lufthavnen, hvorfra vi flyver retur til Danmark med bagagen fuld af oplevelser.

Posted in Flyrejser, Kulturejser, Norge and tagged , , , .